SOLID WORKS TÜRKİYE VE YUNANİSTAN BÖLGE SATIŞ  MÜDÜRÜ BURAK KURALKAN  :

 “3DEXPERIENCE WORLD İLE ÇOK DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAYI PLANLIYORUZ”

 

Dünyanın en büyük yazılım firması DASSAULT SYSTÈMES, yeryüzünün en önemli üretim yazılım üreticisi  SOLIDWORKS markası ile kitlelere ve endüstrilere ulaşmaya devam ediyor. Bu yıl ABD'nin Teksas eyaletinde Dallas kentinde  gerçekleştirdiği dev etkinlikte yeni çözümlerini dünyaya duyuran şirketin Bölge Satış Yöneticisi Burak Kuralkan, World Media Group’un sorularını yanıtladı ve yeni çözümlerini paylaştı. World Media Group Genel Yayın Yönetmenimiz İlker Kaplan’ın Makine&Otomasyon&Robotik ve Endüstri 4.0 Dergilerimiz için sorduğu sorulara yanıtlar veren Kuralkan, gelecek yıla dönük önemli  bilgiler aktardı.

 

 

Geçtiğimiz yıla nazaran  katılımı  nasıl değerlendiriyorsunuz ?

 

Geçen seneye göre daha fazla katılım sözkonusu.  Aslında  yapılan anonslardan da fark ettiğiniz gibi  bu yıl önemli bir değişim var. Organizasyonun genel yapılanması, 3D EXPERIENCE World’e dönüştü.   Bu da bizi çok heyecanlandıran bir olay.  

 

Nasıl bir yapılanmadan söz ediyoruz? Bu değişikliğin sebebi ne?

 

Yeni ismin amacı aslında şu: 3DEXPERIENCE World ile çok daha geniş kitlelere ulaşmayı planlıyoruz. Bu yıl 6 bini aşkın katılımcıyı ağırladık; seneye bu rakamın da üzerine çıkmak istiyoruz. Bunu da sadece ekosistemimizde partnerler ve müşterilerimizle değil, daha dışarıya açılarak hayal eden, bu alana kendini yakın gören hemen her girişimciye, o ruha dokunmak istiyoruz.

 

Direkt yeni isminden bahsedeyim… 3DEXPERIENCE World olma sebebi şu; biz altı bin olan katılımı çok daha fazla arttırmak istiyoruz. Sadece partnerler ve müşterilerinin olduğu dünya değil, daha da dışarıya açıp, üç boyutlu tasarımı tüm hayal eden, tüm dünyadaki üç boyutlu dizayn ve tasarım potansiyelini almak istiyoruz.

 

Aslında hep deneyim ekonomisinden bahsettiğimiz için;  onların da inovatif fikirleri genelde insanların  çok daha keyifli deneyimler yaşamalarına sebep oluyor. O yüzden ismin içerisinde hem tridi (3 boyut) var, hem experience (deneyim) var yani kısaca üç boyutlu deneyim dünyasına dönüşecek. Bu aynı zamanda daha büyük bir pavilion alanı demek ilerde daha farklı konularında, inovatif daha farklı teknolojilerin de işin içine girdiği daha büyük bir etkinliğe dönüşecek.

 

Dünyadaki dijital dönüşümle bağlantılı yani Endüstri 4.0 süreçleriyle ilgili bağlantılı bir değişim ve gelişim herhalde değil mi ?

 

Elbette. 3DEXPERIENCE.WORKS aslında önemli bir gelişme. Baktığınızda Solidworks’ün tarihindeki en önemli gelişmelerden birisi. Elbette bu noktada yapılmaya çalışılan şey bir şirketin işini yönetirken tüm paydaşlarını aynı platforma taşıyıp; müşterisi, tedarikçisi ve çalışanlarıyla bu plaftorm altında; üretim, tasarım, iletişim bazında bir araya getirmek. Örneğin bir müşterimiz bilgisayarında tasarımını çiziyor, analizlerini yapıyor. Üst düzey analizleri yapmak istediğinde ise platformda yer alan bir ürüne o veriyi hızlıca aktarıp orada analizini yaparak tekrar masaüstü sisteme dönüşünü sağlayabiliyor. Böylelikle hem daha esnek bir yapı sağlanmış oluyor, hem de son tahlilde yolumuzu açıyor.

 

Hem onlarla ilgili gelişme hem de bu yeni teknolojiler için önemli. “Bir de yeni iş gücü diye tabir edeceğimiz aslında yeni gelen jenerasyonu da kapsayacak şekilde yapılmış bir değişim”   diyebilirim.

 

Sürekli gelişme halindesiniz; haliyle koşturmaca içindesiniz. Bir teknolojiyi geliştirmek ne kadar vaktinizi alıyor?

 

Açıkçası mental olarak bakarsanız uzun bir süreç elbette; yavaş yavaş belli firmalarda test etmeye başlamamızla bu süreç bir seneyi buluyor. Ancak artık çok daha hızlı bir gelişmeden söz ettiğimiz için git gide bu süre de kısalıyor.

Girişimcilik Türkiye'de daha bir önem kazanmaya başladı son dönemlerde. Bu trendi siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Çeşitli sponsorluklarımız ve desteklerimiz oluyor elbette. Örneğin geçen yıl 2018 First  Robotics Yarışması'nın sponsoru olduk. Türkiye'de ilk defa 14 farklı ilde, liselerden 30 takım, kendi robot tasarımlarıyla yarıştı.  Gerçekten müthişti. Teknik danışmanlık hizmetlerimiz de oluyor. Öğrencilere destek olmaya çalışıyoruz. Bu yıl da bunu sürdüreceğiz. Yine bir First Robotics Competition etkinliği var ve tasarım mücadelesine tanık olacağız. Bunu da ilk kez sizin vesilenizle paylaşmış olduk.

 

xDesign'dan biraz bahsedebilir misiniz?

 

xDesign, aslında tamamen web tabanlı bir yazılım ve ilk hedefi girişimciler. İlk etapta bir şey tasarlamak isteyenleri, özellikle de girişimci ve öğrencileri odak noktamıza alıyoruz. Tamamen web üzerinden çalıştığından ağır donanımsal ihtiyaçları olmuyor ve kolayca kendi tasarımlarını oluşturabiliyorlar.

 

Geçen yılı nasıl geçirdiniz? Bu yılki planlarınız neler?

 

Zorlu bir seneydi kabul etmek gerekir ki. Ancak buna karşın geçen yılı yüzde 15 - 20 oranında büyümeyle kapattık. Bu yıl büyüme beklentimiz daha da yüksek. SOLIDWORKS'ü daha çok anlatacağız, ulaşamadığımız yerlere dokunacağız.

 

 

Sitede ara

© 2014 Tüm Hakları Saklıdır.