MAKİNE OTOMASYON DERGİSİ

Endüstrinin Gücüne İnanç

Germany’s Saarland endüstriyel alanların artışına katkıda bulunuyor ve üretim şirketlerine imkan sağlıyor gwSaar'ın Genel Müdürü Thomas Schuck, Saarland eyaletinin ekonomik kalkınma hedefini "Kendimizi, Saarland sınırlarını aşıp AB pazarına dahil olmak isteyen şirketlerin ortağı olarak görüyoruz. Sadece başarıya ulaştıran adımlarda değil ondan sonraki süreçte de şirketlerin yanında olmayı planlıyoruz.” sözleriyle açıklıyor. “Yatırımcı hizmetimizi uzun yıllarca buna göre oluşturduk ve sürekli iyileştirdik. Bugün, ilk konum bilgilerinden destek ve finansmanla ilgili danışmanlıklara, gayrimenkul ve arazi arama ve geliştirmeye kadar her şeyi tek bir kaynaktan sunabiliyoruz."

Germany’s Saarland – Hem sanayi bölgesinde hem de merkezi konumda olmasıyla önemli bir rol oynar

Thomas Schuck, CEO gwSaar

Bölge Geliştirme

Tam-Hizmet-Yaklaşımının başarılı bir adım olduğunu ortalamanın üzerindeki sayıda şirketin son yıllarda Avrupa'daki işlerini Saarland eyaletinden yürütmeye karar vermesi kanıtlamaktadır. Bunların arasında Avrupa'nın en büyük mutfak üreticisi noblia veya yeni faaliyete geçen Çin menşeli elektrikli-otomobil-akü üreticisi SVOLT gibi büyük ölçekli yerleşim yerleri bulunuyor. SVOLT, kendisinin de yapımcısı olarak görev alan kalkınma ajansının uzmanlığına güvenerek önümüzdeki yıllarda Saarland'da iki üretim tesisi kurmayı planlamaktadır. 32 Avrupa konumunu kapsayan yoğun bir inceleme sürecinden sonra SVOLT tesisini Saarland eyaletinde kurmaya karar vermiştir.

Heusweiler'da planlanan modül ve paket montajı

SVOLT Energy Technology Başkanı ve Genel Müdürü Hongxin Yang için seçilen bu konumun avantajları acıkça ortadadır: “Elektromobilite alanında dünya çapında yüksek teknoloji şirketi olan SVOLT için Avrupa otomotiv endüstrisi ve büyüyen yenilenebilir enerji pazarı büyük stratejik önem taşımaktadır. Saarland'ı çeşitli nedenlerden ötürü ilk Avrupa üretim tesisimiz olarak SVOLT'un yüksek kalitede rağbet gören ürünleri için tercih ettik: Saarland Avrupa'nın merkezinde yer almasının yanı sıra aynı zamanda otomotiv endüstrisi için yeniliğe ve teknolojiye hakim bir bölge olmasıyla da ön plana çıkıyor. Saarland ile ortaklığın başlamasının yeni, alternatif ve sürdürülebilir bir enerji endüstrisinin gelişiminde önemli bir adım olacağına ve böylelikle birlikte geleceğe yönelik belirleyici bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz."

Saarland'da şirketlerin ne derece desteklendiğini bu anlamda deneyime sahip olan kişiler iyi biliyor. Sinan Gider, Bantboru GmbH ile Türkiye'de fren ve yakıt borusu üretmektedir . Gider, 2013 yılında Saarland'da bir şirket kurdu ve ilk olarak yerel hizmet sağlayıcıların yardımıyla çeşitli otomobil üreticilerinin satışı henüz gerçekleşmemiş ve tedariği bekleyen ürünlerin bulunduğu deponun işletmeciliğini yürüttü. 2017 yılında kurduğu şirketi genişletti ve şirketi kendisine ait mülke taşıdı. Ardından faaliyetlerini genişletti. Halen Türkiye'de üretilen ürünlerin satışına ek olarak, Saarland bölgesinde uluslararası alanda kullanılan makinelerin geliştirilmesine ve üretiminine başladı.

*************************************************************************************************

Sinan Gider, CEO BANTBORU GmbH

Bantboru/Interview Sinan Gider:

Küresel otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde önem taşıyan çelik boru sistemleri alanında dünyanın en önemli 5 orijinal ekipman üreticisi arasında yer alan BANTBORU, rekabetçiliğin ve kalitenin ön planda olduğu bu iki önemli sektörde önde gelen ulusal ve küresel markaların iş ortağı olma özelliği taşıyor.

Kendi AR-GE ve teknoloji gücüyle geliştirdiği ürünleri dünyada üretilen her 100 araçtan 4’ünde, fren, debriyaj ve yakıt sistemleri gibi kritik noktalarda kullanılan BANTBORU, beyaz eşya endüstrisinde de Türkiye’nin ve dünyanın önemli OEM üreticileri ile iş birliği yapıyor.

İş yapış şekilleri ve küresel ayak iziyle gerçek bir dünya şirketi kimliği taşıyan BANTBORU, aynı zamanda sosyal sorumluluk alanında da küresel inisiyatiflerde yer alıyor. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UN Women tarafından kadınların güçlendirilmesi alanında en önemli küresel platform olarak kurulmuş Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olan BANTBORU, aynı zamanda dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Global Compact’ın da imzacıları arasında yer alıyor.

Öte yandan BANTBORU CEO’su Sinan Gider, Saarland eyaletindeki şirketlerin ne ölçüde desteklendiği konusuna oldukça hakim bir isim. Üretim ve Ar-Ge tesisleri Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde ve İzmit Köseköy’de yer alan BANTBORU’nun CEO’su Sinan Gider, 2013 yılında Saarland’da bir şirket kurdu ve başta yerel hizmet sağlayıcıların yardımıyla çeşitli otomobil üreticileri için satış ve müşteri depolarını işletti. BANTBORU GmbH isimli bu şirket, 2017 yılında işlerini ilerletti, kendi mülküne taşındı ve faaliyetlerini genişletti. BANTBORU’nun stratejik olarak büyük bir önem taşıyan ve gerektiğinde hızlıca üretim tesisine dönüştürebileceği deposu, hali hazırda bu şirket altında Saarland’da faaliyet gösteriyor ve şirket, uluslararası alanda kullanılan makinelerin geliştirilmesini ve üretimini de gerçekleştiriyor.

Sayın Gider, neden Saarland eyaletini mevki olarak seçtiniz?

Almanya’da kurduğumuz şirketimizin konumu olarak Saarland eyaletini seçmemizin birkaç nedeni var. Bu yatırım kararımızda öncelikle, Saarland eyaletinin Kuzey Avrupa’nın tam göbeğinde bulunması ve Saarland eyaletinden yarıçapı 500 km olan bir çember çizdiğimizde tedarikçisi olduğumuz tüm otomotiv firmalarının ve fabrikalarının bu çemberin içinde kalmaları etkili olmuştur.

Konumunun yanında Saarland eyaletinin yapılan yatırımların gelişimi için Almanya içinde en uygun koşulları sunan eyaletlerden biri olduğunu söylemem gerekiyor.  Saarland, yeni yapılacak yatırımlar için bir yandan önemli teşvikler verirken diğer yandan ise Almanya’da yatırım ve işletme maliyetlerinin en rekabetçi olduğu eyalettir. 

Saarland eyaletinin sunduğu bu imkanlar, yapılan yatırımların çok hızlı bir şekilde gelişmesine ve büyümesine imkan sağlıyor. BANTBORU olarak 2013 yılında başlattığımız, bizim içinde büyük bir adım olan Saarland eyaletindeki yatırımımızın geçtiğimiz 8 yıl içerisinde göstermiş olduğu büyüme ve başarı, vermiş olduğumuz kararın ne kadar doğru olduğunu gösteren önemli bir kanıttır.    

Yeni bir pazara girmek büyük bir adımdır. Saarland'da herhangi bir destek aldınız mı ve aldıysanız bu desteklemeler ne tür desteklerdir?

Saarland eyaleti yatırım yapmayı düşünen ve belli bir ölçeğin üstünde yatırım planlayan firmalara Almanya içindeki diğer eyaletlerden daha fazla ve önemli destekler sunuyor olsa da, BANTBORU olarak sıfırdan başlayarak yaptığımız bu yatırımımızda şu ana dek herhangi bir maddi destekten faydalanmadık. 

Önümüzdeki dönemde ise, Almanya’daki oluşumumuzu 2 kat büyütme konusunda planlarımız doğrultusunda Saarland eyaleti ile görüşerek bize sunulacak tüm maddi desteklerden faydalanmayı planlıyoruz.   

gwSaar - Saarland Eyaleti Resmi Ekonomik Kalkınma Şirketi, faaliyetlerinizi genişletme konusunda size yardımcı oldu mu?

gwSaar-Saarland Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı BANTBORU Gmbh’ın kurulum aşamasından itibaren bizlere yardımcı olmaya başlamış ve şirketimizin gelişimine çok destek olmuştur. gwSaar-Saarland Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın bize sağladığı yardımların en güzel örneğini BANTBORU Gmbh firmamızın kuruluş aşamasında yaşadık. 

2013 yılının hemen başında şirket kurulumu için Saarland eyaletine yaptığımız seyahatte çok kısa süre içerisinde hem şirket kurulumunu gerçekleştirip hem de şirketimiz için önceden belirlediğimiz birkaç binayı gezerek bizim kullanımımıza en uygun yeri belirmeyi planlıyorduk. Aynı seyahat içerisinde gwSaar-Saarland Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı ile de tanışmak için randevulaşmıştık. Noterde şirket kurulum işlerini çok hızlı bir şekilde tamamlamamıza rağmen, gwSaar-Saarland Ekonomik Kalkınma Ajansı ile randevumuz öncesi gittiğimiz bankada yerleşik bir adresimiz olmamasından dolayı şirket adına banka hesabı açmakta başarılı olamadık. 

gwSaar-Saarland Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı ile yaptığımız toplantı içerisinde bu sıkıntımız ile ilgili bilgi verip desteklerini istediğimizde çok hızlı bir şekilde Saarland Eyaletinin en büyük bankası olan Sparkasse Saarland Bankasına bizi götürerek, mesai saatlerini geçmiş olmasına rağmen banka hesabımızı hemen o gün içerisinde açmamızı sağladılar.

gwSaar-Saarland Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın bize sağlamış olduğu bu önemli yardım sayesinde hem şirket kurulumumuzu hem de seyahatimizi zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlamış olduk.  Tabiki gwSaar-Saarland Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın şirketimize sağladığı yardımlar şirket kurulumu ile sınırlı kalmadı; Türkiye’den Saarland’a çalışmak için gönderdiğimiz çalışanlarımızın Saarland eyaletine yerleşimlerinde, onların Saarland’da hayata alışmalarında da çok fazla destekte bulundular.

Geçtiğimiz 8 yıl içerisinde BANTBORU GmbH’ın Saarland’da kuruluşunda ve gelişiminde gwSaar-Saarland Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın çok fazla ve çok önemli katkıları olmuştur.  Bu vesile ile gwSaar-Saarland Ekonomik Kalkınma Ajansı’na BANTBORU ailesi olarak desteklerinden ötürü teşekkürü bir borç bilirim. 

Türk şirketlerinin AB pazarına olan ilgisi hala devam etmektedir. Bu şirketlerin birçoğu, yıllardır müşterilerinin tedarik zincirlerinde yer almaktadır. Yine de stratejik açıdan yeni bir konumlandırma yapılmasında yarar vardır. AB'de yapılacak olan depolama, montaj veya kısmi üretim, oluşabilecek teslimat sorunlarını veya aksaklıklarını önleyebilir. AB iş ortakları tarafından krizle ilgili yeni bir risk değerlendirmesi yapılması durumunda sahadaki mevcudiyet çok büyük bir avantaj olabilmektedir.

gwSaar'ın DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ile ortak düzenlediği Saarland’da şirket kurulması ve desteklenmesi konulu çalıştaya gösterilen ilgi birçok Türk şirketinin bu durumun uzun süredir farkında olmasını ve üretim süreçlerinin istikrarlı olarak devam ettirilmesine katkıda bulunmak istemesini kanıtlıyor. Çalıştayda ve sonrasında yapılan birçok bire bir toplantıda şirketler AB'deki projeler hakkında özel olarak bilgi edinebildiler. Çalıştaya katılamayanlar, Almanya'nın Türkiye'deki Saarland temsilcisi Derya Araç ile doğrudan iletişime geçip, özel olarak bilgi edinebilme imkanına sahiptir.(d.arac@invest-in-saarland.com).

Saarland’ın konumu, Ar-Ge birimleri ve departmanları için de çok şey sunuyor. Üretim şirketlerinin büyük değişiklikler geçirdiği ve sürdürülebilir başarıya giden yolda verilen kararların bilgi otoyolunda verilmediğinin bilincinde olunmalıdır. Özellikle yapay zeka ve siber güvenlik alanlarında Bilgi İşlem uzmanlıklarının varlığı, yerel şirketlerin yenilikçiliğe ve nitelikli bir işgücüne ulaşmasını sağlar. Daimler Protics gibi şirketler de bu yolu izlemiştir. Yoğun araştırma yapan şirketler, mobilite ve ürün verilerinin yardımıyla dijital gerçeklikler oluşturarak büyük verileri kullanılabilir hale getirmektedir.

Saarland Bilgi İşlem ve endüstri 4.0 merkezidir ve aynı zamanda çok sayıda mükemmel ve tanınmış araştırma enstitüsünü de barındırır


Yazar:

Anja Petschauer

Pazarlama Müdürü

gwSaar Saarland Eyaleti Resmi Ekonomik Kalkınma Şirketi 

E: a.petschauer@invest-in-saarland.com

 

Germany’s Saarland Türkiye İletişim Bilgileri:

Derya Araç

Temsilci gwSaar Türkiye

gwSaar Saarland Eyaleti Resmi Ekonomik Kalkınma Şirketi 

T: +90 / 531 958 83 88 

E: d.arac@invest-in-saarland.com

www.strukturholding.de/merhaba-germanys-saarland/

World Media Group (WMG) Haber Servisi   

 

Sitede ara

© 2014 Tüm Hakları Saklıdır.